Arancini – ryżowe kuleczki. Bardzo proszę nie mylić arancini z pomarańczą. Pomarańcza po włosku to arancione. Nazwa podobna, ale na tym podobieństwa się kończą. Arancini to ryżowe kuleczki z tzw. zawartością, która w zależności od pomysłu mistrza kuchni może być mięsna, warzywna lub serowa… naprawdę jak kto woli. Każda z wersji arancini jest po prostu pyszna. Podczas pobytu w Italii w wielu miejscach jedliśmy arancini. Najlepiej chyba jednak smakują te z Sycylii. Arancini można kupić niemal wszędzie w przydrożnym włoskim barze, straganie na Piazza delle Erbe w Weronie, można także w restauracji, zamawiając te kuleczki ryżowe jako przystawkę, tj. antipasto.
Czego potrzebujemy do przygotowania arancini?
Aby przygotować pyszne arancini własnym domowym sposobem należy przygotować :
200 g ryżu arborio
30 g masła
3 łyżki świeżo startego parmezanu
3 łyżki świeżo zmielonego pieprzu
2 jajka
bułkę tartą
mozarellę
salami piccante
W jaki sposób przygotować arancini?
Gotujemy ryż do czasu aż wchłonie całą wodę i będzie miękki. Dodajemy do niego masło, starty parmezan oraz pieprz. Tak przygotowany ryż najlepiej będzie pozostawić do ostygnięcia. Na jednym talerzu rozbijamy jajka i roztrzepujemy. Na drugi talerz sypiemy bułkę tartą. Do farszu kroimy na drobne kawałki mozarellę i salami piccante. Z dobrze wystudzonego ryżu dłonią układamy płaski placek. Do jego środka kładziemy kawałki mozarelli i salami. Następnie „zamykamy” kulkę z ryżu. Tak przygotowaną ryżową kulkę obtaczamy najpierw w jajku, a następnie w bułce tartej. Ryżowe kulki smażymy na głębokim oleju do czasu osiągnięcia złocistego koloru.
Ryżowe kuleczki rodem z Sycylii
Arancini – swoim wyglądem przypominają pomarańczę – stąd nazwa. Te ryżowe kuleczki w panierce z bułki tartej pochodzą z Sycylii. Jest to kwintesencja tzw. street food właśnie z tego regionu.
Historia arancini sięga prawdopodobnie X wieku, kiedy to Arabowie przybyli na Sycylię przywieźli zwyczaj jedzenia ryżu z szafranem, warzywami i mięsem. Panierka dodana została natomiast za czasów panowania Fryderyka II Sycylijskiego, który szukał przekąsek, które mógłby zabrać ze sobą na polowania i inne pozdróże.
Najbardziej popularne przysmaki to arancini al ragu czyli z mięsem, groszkiem i marchewką. Popularne są także arancini al burro czyli z masłem i mozarellą. Obecnie jest wiele smaków tych wybornych kuleczek, np. z prosciutto czy ze szpinakiem.
Buon appetito!