Na zwiedzenie Rzymu nie wystarczy cały miesiąc, a przecież jadąc do Wiecznego Miasta nikt z nas nie ma aż tyle czasu. Za każdym razem gdy odwiedzamy Rzym musimy wybrać co tym razem chcemy zobaczyć i jak najlepiej zaplanować trasę wycieczki, by nie tracić cennego czasu. Naszą koronną zasadą podczas pobytu w Rzymie jest ta, że poruszamy się wyłącznie a piedi czyli pieszo. Dlatego dziś zapraszamy na 7 kilometrowy spacer, podczas którego można zobaczyć najpiękniejsze rzymskie place. Oto place w Rzymie, które musisz zobaczyć!
Zaczynamy na Piazza Venezia
Zaczynamy w samym centrum tętniącego życiem Rzymu. Piazza Venezia położony jest niedaleko Collosseo i Forum Romanum, o których pisaliśmy tutaj. Ten ogromny plac, położony u podnóży Kapitolu dostępny jest dla ruchu samochodowego, dlatego podziwiając go należy zachować ostrożność. Plac został zabudowany w XV wieku przez Leone Battiste Albertiego. Wokół placu znajduje się Pałac Wenecki, Bazylika św. Marka, Pałac Bonapartego i oczywiście tzw. Ołtarz Ojczyzny.
Ołtarz Ojczyzny inaczej zwany Monumento nazionale a Vittorio Emanuele II to pomnik wybudowany na cześć króla Wiktora Emanuela II. Dokonał on risorgimento czyli zjednoczenia Włoch. Dany monument jest także pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Ta wybudowana z białego marmuru budowla ma 135 m szerokości i 81 m wysokości. Została zaprojektowana przez Giuseppe Sacconiego i wybudowana w latach 1885-1911. Z założenia pomnik miał przypominać otwarte forum, ze znajdującym się na środku placem. W samym środku placu, na podwyższeniu znajduje się figura Wiktora Emanuela II na koniu. Na ołtarzu znajdują się rzeźby symbolizujące każdy z 16 włoskich regionów. Każda z nich została wyrzeźbiona przez artystę pochodzącego z danego regionu.
Z ciekawostek trzeba wspomnieć, że mieszkańcy Rzymu nie przepadają za tą budowlą i jej stylem. Uważają także, że ten monument nie powinien być wybudowany w miejscu dawnej Świątyni Jowisza. Dlatego Rzymianie wymyślili różne „pieszczotliwe” określenia dla pomnika. Np.: maszyna do pisania, mydelniczka czy sztuczna szczęka.
Piazza Campo de’ Fiori
Zaledwie 15 minut spacerkiem od Piazza Venezia znajduje się kolejny z wartych zobaczenia rzymskich placów. Campo de’ Fiori oznacza dosłownie Pole kwiatów. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od faktu, że aż do średniowiecza plac pozostawał łąką. Dopiero w XV wieku przy placu wybudowany został najpierw Kościół św. Brygidy, a następnie plac wybrukowano. Od wieków średnich plac pełnił funkcję targową i tak pozostało do dnia dzisiejszego.
Znakiem rozpoznawczym Campo de’ Fiori są białe parasole rozpostarte nad licznymi straganami. Można na nich kupić niemalże wszystko – od różnego rodzaju makaronów, poprzez świeże owoce, suszone owoce, sery, szynki, aż po okulary i ciuchy. Z tej przyczyny plac jest bardzo popularny i zbierają się na nim setki, jeśli nie tysiące turystów każdego dnia. Wśród tego tłumu turystów i straganów, na środku placu znajduje się pomnik Giordano Bruno. To właśnie na tym placu w 1600 roku dominikanin został spalony na stosie za głoszenie heretyckich poglądów.
Piazza Navona
Kontynuujemy nasz spacer i kierujemy się w stronę słynnego Piazza Navona. Jest to jeden z piękniejszych i większych placów w Rzymie. Ma aż 276 m długości i przeszło 50 m szerokości. Historia Piazza Navona sięga aż starożytności. Wówczas znajdowało się tu tzw. Pole Marsowe, poświęcone bogowi wojny – Marsowi. Następnie cesarz Domicjan rozpoczął w tym miejscu budowę stadionu, na którym odbywać się miały wyścigi rydwanów. Obecną zabudowę plac zawdzięcza papieżowi Innocentemu X, który powierzył Giovanni Berniniemu zbudowanie fontanny stanowiącej centralny punkt tego placu.
Bernini zaprojektował Fontannę Czterech Rzek czyli Fontana dei Quattro Fiumi, zabudowując ją dookoła egipskiego obelisku stojącego w samym centrum Piazza Navona. Cztery wyrzeźbione postaci symbolizują cztery rzeki i cztery kontynenty: Rio de la Plata – Ameryka, Ganges – Azja, Nil – Afryka i Dunaj – Europa.
Na przeciwległych końcach Piazza Navona znajdują się także dwie inne fontanny. Fontana del Moro, zaprojektowana została również przez Berniniego. Jej centralną postacią jest Maur otoczony morskimi nimfami. Trzecia z fontann to Fontana del Nettuno, zaprojektowana w XVI wieku przez Giacomo della Porta.
Wokół Piazza Navona znajduje się mnóstwo kawiarni i restauracji, w których można usiąść i poobserwować życie tętniące na tym placu. Poza turystami podziwiającymi ogromny plac i znajdujące się na nim trzy fontanny, niemalże codziennie można tu także posłuchać muzyki granej przez ulicznych muzykantów, czy pooglądać pokazy taneczne lub malarskie.
Piazza San Pietro
Po skończonym podziwianiu Piazza Navona, czas na około 30 minutowy spacer do innego kraju. Zmierzamy w kierunku Watykanu i najsławniejszego placu – Piazza San Pietro. Mający kształt elipsy zwieńczonej trapezem plac został zaprojektowany przez Giovanni Berniniego w 1656 roku. Eliptyczny kształt placu ma znaczenie symboliczne. W tamtych czasach astronomowie dokonali odkrycia, że planety krążą wokół słońca po orbitach w kształcie elipsy.
Wokół placu znajduje się słynna Kolumnada Berniniego. Składa się na nią 284 kolumn o równej wysokości, jednakże różniących się szerokością. Obie części kolumnady składają się z czterech rzędów, a najszersze w przekroju kolumny znajdują się w ostatnim rzędzie. Zabieg ten pozwolił osiągnąć Berniniemu zamierzony skutek – optycznie podwyższają Bazylikę i nadają jej bardziej sakralnego charakteru. W planach było wybudowanie także trzeciej części kolumnady, naprzeciwko Bazyliki św. Piotra, jednakże do realizacji tego planu nigdy nie doszło.
Centralnym punktem tego mogącego pomieścić 300 tysięcy osób placu jest egipski obelisk, pochodzący z XIII wieku p.n.e. Pierwotnie obelisk stał w innym miejscu Rzymu. Na Plac św. Piotra został przeniesiony na polecenie papieża Sykstusa V w 1586 roku.
Cały plac wybrukowany został czarnym bazaltem około 1730 roku. Spacerując po Placu św. Piotra warto patrzeć pod nogi – można znaleźć wmurowane jasne kamienie oznaczające np. przejście jednego znaku zodiaku w kolejny. Dany moment wyznaczany jest przez cień rzucany przez obelisk. Na placu wmurowana jest także płytka upamiętniająca miejsce, w którym Papież Jan Paweł II został postrzelony przez Ali Agcę.
Po przeciwległych stronach placu znajdują się także dwie fontanny, zwane Fontannami Czterech Papieży. Jedna wybudowana przez Madernę, następnie została poprawiona przez Berniniego. Druga stanowi jej wierną kopię i została wykonana przez Fontanę. Wykonane są z trawertynu i granitu.
Piazza di Spagna
Po odwiedzinach w Watykanie, na naszej trasie zostały jeszcze dwa place w Rzymie, które musisz zobaczyć! Bliżej Piazza San Pietro znajduje się Piazza di Spagna, przy którym znajdują się słynne Schody Hiszpańskie. Jest to kolejny obowiązkowy do zobaczenia punkt na turystycznej mapie Rzymu.
Schody hiszpańskie czyli włoskie Scalinata di Trinità dei Monti, stanowią główną atrakcję tego placu. Zostały zaprojektowane przez Francesca de Sanctisa i Alessandra Specchiego. Wybudowane w latach 1723-1725 schody prowadzą do znajdującego się na ich szczycie Kościoła Trinità dei Monti. Obecnie, na tych składających się ze 137 stopni schodach odbywają się pokazy mody, a w okresie zimowym wystawiana jest szopka. W okresie letnim natomiast schody ozdabiane są kwiatami by celebrować festiwalu kwiatów.
Na środku Piazza di Spagna znajduje się także fontanna – Barcaccia, będąca dziełem Berniniego. Fontanna ta upamiętnia powódź, która w 1598 roku zalała miasto, pozostawiając w tym miejscu łódkę.
Piazza del Popolo
Ostatnim punktem naszego spaceru jest znajdujący się 10 minut piechotą od Piazza di Spagna Piazza del Popolo czyli Plac Wszystkich Ludzi. Aż do 1826 roku na placu tym wykonywane były publiczne egzekucje. Plac ten, podobnie jak Piazza San Pietro, zbudowany został na planie elipsy. W centralnym jego punkcie znajduje się kolejny z 13 egipskich obelisków znajdujących się w Rzymie. Został tu przeniesiony z Circus Maximus przez papieża Sykstusa V.
Z jednej strony placu możemy podziwiać Porta Flaminia czyli północną bramę miasta. Obok bramy znajduje się kościół Santa Maria del Popolo. Po drugiej natomiast stronie placu zbudowane zostały dwa bliźniacze kościoły na cześć Matki Boskiej. Na Piazza del Popolo znajdują się także dwie fontanny. Najlepszy widok na okazały plac można podziwiać ze szczytu schodów prowadzących z placu do Parku Pincio znajdującego się parę metrów wyżej. Rozciąga się stąd piękna panorama nie tylko na Piazza del Popolo, ale także całe miasto, włącznie z kopułą Bazyliki św. Piotra.
Zaproponowana wyżej trasa spaceru to oczywiście subiektywnie wybrane place w Rzymie, które musisz zobaczyć. To jedne z bardziej popularnych atrakcji w Rzymie, dlatego też zawsze są tam tłumy turystów. Warto jednak je odwiedzić, chwilę posiedzieć, poobserwować toczące się w Wiecznym Mieście życie. A także popodziwiać ogrom i kunszt architektury tego miasta. Rzym nigdy nie przestaje nas zaskakiwać i zachwycać.