Wakacje na słonecznej Sardynii

Atrakcji turystycznych na Sardynii z pewnością nie brakuje. Wybranie spośród nich dziesięciu największych, nie należy do najłatwiejszych. Ta druga co do wielkości wyspa należąca do Włoch, usytuowana pomiędzy Europą a Afryką, posiada jedne z najczystszych, piaszczystych plaż w Europie, a także liczne szmaragdowe zatoki, do których docierają ciepłe wody Morza Śródziemnego.

Sardynia jest regionem, który posiada długą i bogatą historię. Doskonały przykład czasów minionych stanowią dobrze zachowane pozostałości po cywilizacji Nuorskiej, której rozkwit na Sardyni przypada na wieki od X do VIII p.n.e. Majestatyczne nuragi, czyli budowle w kształcie ściętego stożka, do dzisiaj wzbudzają wiele emocji w środowisku naukowym.

Wakacje na Sardynii dedykowane są zarówno osobom, które pragną wypoczywać na jednej ze słonecznych plaż, jak i miłośnikom historii.

Cagliari: urzekająca stolica Sardynii i najstarsza dzielnica w mieście

Usytuowane nad Zatoką Aniołów miasto, podobnie jak Rzym wznosi się na siedmiu wzgórzach. Według podań zostało założone przez Fenicjan w VII w. p.n.e., a na skutek walk o wpływy, zostało przejęte przez Kartagińczyków, a następnie Rzymian.

Najstarszą, a zarazem uchodzącą za najpiękniejszą dzielnicę w mieście uważa się Castello. Jej największą atrakcją jest tak zwana Wieża Słonia (Torre dell’Elefante). Budowla została wzniesiona w XIV wieku i jest to druga wieża, jaką zbudowano w stolicy wyspy. W przeszłości konstrukcje te strzegły bram do miasta, dziś stanowią funkcjonalne punkty widokowe, dzięki którym można podziwiać okolicę. Wieża Słonia zawdzięcza swoją nazwę figurze słonia, która widnieje na jednym z jej kamiennych boków. Ciekawostką jest to, iż w przeszłości wieszano na niej ku przestrodze, odcięte głowy złoczyńców. W bliskim sąsiedztwie tego miejsca znajduje się kościół św. Józefa Kalasancjusza – pierwszego przełożonego zakonu Pijarów, w którego wnętrzu mieści się kunsztownie wykonany i bogato zdobiony XVIII-wieczny ołtarz. Oprócz tego zwiedzając tę wyjątkową dzielnicę warto odwiedzić pałac uniwersytecki, bazylikę św. Krzyża, Palazzo Boyl, Bastion św. Remigiusza, stary ratusz miejski oraz katedrę św. Marii.

Alghero zwane przez miejscowych ,,małą Barceloną’’

Miasto Alghero, którego nazwa pochodzi od morskich alg, nierzadko zwane jest ,,małą Barceloną’’ i doskonale sprawdzi się jako miejsce wakacji na Sardynii. Dzieje się tak, gdyż w architekturze tego miejsca wyraźnie widać hiszpańskie wpływy (miasto przez blisko 400 lat znajdowało się w ich władaniu). Plan ulic zbudowano na wzór katalońskich miast, a niemalże połowa mieszkańców tego miasteczka mówi po hiszpańsku. Spośród wszystkich zabytków znajdujących się w mieście, warto zwrócić uwagę na katedrę św. Marii, kościół św. Franciszka, który uważany jest za najważniejszą budowlę katalońską na wyspie oraz kościół św. Michała.

Może zainteresuje Cię też:   Wejście na Etnę

Grota Neptuna i plaża Stintino

Grota Neptuna uchodzi za najpiękniejsza jaskinię na wyspie, do której prowadzą 652 kamienne schody nazywane Escala del Cabirol (koźle schody). Odkryto ją przez przypadek, gdy ponad 300 lat temu miejscowy rybak ujrzał dziurę w skale i postanowił zbadać, co się w niej znajduje. Dziś wiemy, iż w jej wnętrzu znajdują się imponujących rozmiarów stalagmity, stalagnaty i stalaktyty. Jej wiek szacuje się na około 130 milionów lat. Wyżłobiona przez wodę w czerwonym wapieniu, mierzy blisko 4 kilometry długości. Największe wrażenie na turystach wywiera jednak 120 metrowe słone jezioro, w którym odbijają się efektowne nacieki skalne.

Orgosolo – wioska murali

Orgosolo to jedyne miasto, w którym na ścianach zabytkowych budynków przedstawiono całą historię wyspy. Położone w górskim rejonie Barbagia miasto, w przeszłości opanowane było przez barbarzyńców, z którymi nie mógł sobie poradzić nawet Rzym. Do dzisiaj mieszkańcy podkreślają swoją odmienność od Włoch kontynentalnych, która przejawia się w tutejszych zwyczajach i języku. Forma spopularyzowana przez ruch meksykańskich muralistów przyjęła się w Sardynii, gdzie miejscowi twórcy od 1968 roku ozdabiają nimi każdą wolną przestrzeń w mieście. Wakacje na Sardynii to nie tylko uliczne sklepiki i zażywanie kąpieli słonecznych. Wakacje na Sardynii to przede wszystkim zgłębianie obyczajowości tutejszej ludności, a także smakowanie specjałów miejscowej kuchni i rozmowa z mieszkańcami.

La Maddalena i podróż do jednej z niezamieszkanych wysepek w archipelagu

To jeden z ciekawszych archipelagów na Morzu Śródziemnym, składający się z około 70 wysepek. Jego stolicę stanowi miasteczko La Maddalena, w którym na turystów czeka wiele atrakcji, w postaci pięknych miejsc i klimatycznych restauracji, serwujących wspaniałe dania z grilla. Po dotarciu na miejsce można rozkoszować się słoneczną pogodą na jednej z pobliskich plaż, bądź wykupić miejsce na promie, który zabiera gości w podróż po plażach i zatoczkach nietkniętych ręką człowieka.

Może zainteresuje Cię też:   Włoskie przesądy - jak dopomóc szczęściu

Kościół Trinita di Saccaragia

Świątynia stanowi doskonały przykład architektury romańsko-pizańskiej. Wykonany z jasnego i ciemnego wapienia, przyciąga uwagę przybyłych. W jego wnętrzu znajduje się prawdziwa perła na skalę wyspy. Są nią dwunastowieczne freski, średniowieczny malowany ołtarz oraz rzeźba Matki Boskiej.

Park Narodowy Gennargentu

Położony we wschodniej części wyspy zajmuje powierzchnię ponad 730 kilometrów kwadratowych. Decyzję o jego utworzeniu podjęto w 1998 roku. Dzięki odpowiedzialnym działaniom ze strony władz, mieszkańcy wyspy, jak i przybyli goście mogą dziś obserwować w nim wiele spośród zagrożonych gatunków zwierząt. Na terenie parku, który znajduje się w masywie Gennargentu, wznosi się najwyższy szczyt Sardynii Punta La Marmora (1834 m n.p.m.), a także kompleks Supramonte z najgłębszym w Europie wąwozem Su Gorroppu, który również wzbudza ogromne zainteresowanie. To w tym miejscu każdego roku można spotkać grupy wspinaczy, którzy pokonując własne ograniczenia wytyczają nowe drogi.

Barumini

Barumini to niewielki rejon, który zamieszkiwany jest przez zaledwie 1500 mieszkańców. Nie oznacza to, iż nie warto go zobaczyć. W jego bliskim sąsiedztwie znajduje się jedna z doskonale zachowanych kamiennych wież zwana nur agiem. Kompleks Su Nuraxi wpisany na listę UNESCO składa się z 20-metrowej nuragi, czterech mniejszych wież, które zostały dodatkowo otoczone solidnym murem z siedmioma basztami. Dookoła imponującej budowli znajdują się pozostałości po wiosce, która rozwijała się w tym miejscu pomiędzy XII a XI wieku p.n.e.

Sant’Antioco

Założona w VII wieku p.n.e. dziś jest wioską rybacką, którą charakteryzują kręte i wąskie uliczki. Miejscowość ta słynie ze znakomitej kuchni, której specjalnością są: świeży tuńczyk, jagnięcina i sebadas, a także z wielu zabytków. Specjaliści dowiedli, iż Saint’Attonio jest jedynym miejscem na świecie, w którym do dzisiaj wyrabia się tak zwany jedwab morski.

San Pietro

To jedna z niewielkich wysepek archipelagu. Jej największym atutem jest plaża i krystalicznie czysta woda. Niewielka liczba turystów, która przybija do jej brzegów z pewnością nie zakłuci odpoczynku. Nawiązujące do tradycji regionu hotele z pewnością przypadną go gustu każdemu, kto poszukuje miejsca, które łączyłoby w sobie funkcjonalność i nawiązanie do klasyki.

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również